×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  یکشنبه - ۲۴ شهریور - ۱۳۹۸  
true
false

شاعر و نویسنده:

نمایشگاه کتاب در کشور نداریم
تهران- نردبان- شاعر و نویسنده معاصر گفت: نمایشگاه؛ یعنی جایی که کالایی به معرض نمایش گذاشته شود نه اینکه برای فروش عرضه شود، متاسفانه در کشور نمایشگاه کتاب نداریم؛ فروشگاه کتاب است.

شهرام مقدسی در گفت وگو با خبرنگار فرهنگی نردبان همزمان با برگزاری نمایشگاه بین المللی کتاب تهران اظهار داشت: ظرفیت های فرهنگی کشور ما خیلی بالاست؛ اما این ظرفیت ها باید با مجموعه ای ابزار، ادوات و امکانات به مرحله بروز برسد که بخشی از این فرایند شخصی است و تولید شخصی را نویسنده و شاعر انجام می دهد، چه بسا ساعت های متمادی، روزها، ماه ها و سال ها برای اندیشه اش زمان صرف می کند و تفکرش را به یک اثر هنری تبدیل می کند.
وی افزود: اما برای اینکه این اثر نتیجه دهد باید به دست مخاطب برسد، چاره ای جز انتشار اثر نیست و در قالب های گوناگون ممکن است این انتشار میسر شود که یکی از آنها چاپ کتاب است. با توجه به نوسانات عظیم و حیرت انگیز اقتصادی در کشور متاسفانه این بخش هم دچار رکود شده و اگر فرد بخواهد هم زمانش را صرف کند و هم اندیشه اش و هم سرمایه اش قاعده به هم میخورد؛ بنابراین یا ناشر یا یک مرجع دولتی باید حمایت کند یا تسهیلاتی در نظر گرفته شود که به صورت تدریجی مولف یا نویسنده بتواند با امید به بازگشت سرمایه اش اثرش را به دست انتشاراتی بسپارد.
سراینده مجموعه شعر «ت‍ن‍ه‍ات‍ر از دی‍روز» گفت: پس از انتشار هم باز یکی از معضلات مربوط به بخش بازگشت سرمایه در بخش توزیع است که نباید منحصر به تعداد خاصی باشد، اما متاسفانه در این بخش هم با رانت مواجهیم.
وی گفت: اینها از جمله مشکلاتی است که متولیان فرهنگ باید فکری برای آن بکنند. مشکلات اقتصادی و سیاسی را هم باید به اینها اضافه کنیم، بنابراین عوامل زنجیره ای متعددی در رکود صنعت نشر دخیل اند.
این نویسنده با اشاره به نقش نمایشگاه کتاب در توزیع گفت: آمار افزایش فروش کتاب طی چند روز اول نمایشگاه امیدوارکننده بود؛ چون به رغم مشکلات اقتصادی مردم این افزایش قابل پیش بینی نبود. اینکه با وجود فشار اقتصادی بر مردم و جوانان همچنان زمان صرف کرده و برای بازدید نمایشگاه می آیند و از سبد خانوار خود برای کتاب هزینه می کنند، امیدوارکننده است.
وی تاکیدکرد: وقتی تا این حد زمینه مشارکت و تمهیدات فراهم است، دست اندرکاران فرایند تولید و توزیع بیش از شرایط کنونی باید به این رونق کمک کنند.
این نویسنده گفت: نمایشگاه کتاب مثل بسیاری نمایشگاه های دیگر شاید خیلی هم با بازدیدکنندگانی با تمایلات فرهنگی همراه نباشد، اما حتی اگر برای تفریح یا دید و بازدید هم همراه باشد از همین رهگذر متوجه کتاب و ترغیب و تشویق به مطالعه می شوند.

***نمایشگاه یا فروشگاه؟
شاعر مجموعه «هیچ عکسی اندوه ما را بر نداشت» گفت: اما مشکل مهم این است که نمایشگاه اسمش نمایشگاه است؛ یعنی جایی که کالایی به معرض نمایش و دید گذاشته شود نه اینکه برای فروش عرضه شود، متاسفانه در کشور نمایشگاه کتاب نداریم؛ فروشگاه کتاب است.
وی افزود: نمایشگاه کتاب در سایر کشورها به اینگونه است که یک کتاب در معرض نمایش گذاشته شده و بازدیدکنندگان با عناوین کتاب های منتشر شده در طول سال آشنا می شوند و سپس سفارش خرید می دهند چه به صورت فردی و چه به صورت گروهی برای یک سازمان یا موسسه و کتابخانه، ولی اینجا درگیر بیع و خرید و فروش اند، اینحا نمایشگاه نیست، فروشگاه است.
وی افزود: در همین شکل ماجرا هم متاسفانه برخی تخلف می کنند؛ یعنی قرار شده کتاب های منتشر شده ظرف دو سال گذشته در نمایشگاه عرضه شود اما در برخی غرفه ها نسخه های منتشر شده از حدود دو دهه قبل هم وجود دارد.
نویسنده مجموعه «آبی ترین تماشا» گفت: با این همه تجهیزات با نمایشگاه فاصله داریم. در عصر کنونی مخاطب در خانه می نشیند با ویترینی از کتاب ها مواجه می شود در حوزه آموزشی درسی، تفریحی، ادبی، فرهنگی، هنری و غیره، انتخاب کرده و سفارش می دهد و درب خانه تحویل می گیرد.
وی افزود: این همه ازدحام و جمعیت و گاهی نابسامانی های فرهنگی که اتفاق می افتد، مغایر با فضای آموزشی و فرهنگ است.
سی‌ودومین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران با شعار «خواندن، توانستن است» و با حضور سه هزار و ۲۰۰ ناشر با حدود ۴۳۷ هزار کتاب شامل دو هزار و ۴۰۰ ناشر داخلی با ۳۰۰ هزار عنوان کتاب و حدود ۸۰۰ ناشر خارجی از ۳۰ کشور جهان با ۱۳۷ هزار از چهارم تا چهاردهم اردیبهشت در مصلای امام خمینی (ره) از ساعت ۱۰ تا ۲۰ برپاست.
چین به عنوان میهمان ویژه این دوره نمایشگاه کتاب، ۹۴ ناشر را با چهارهزار عنوان و ۱۵هزار جلد کتاب به نمایشگاه آورده است. همچنین قرار است ۲۰ نویسنده، پژوهشگر، تصویرگر و ۵۰ مدیر فروش حق تالیف کتاب، امسال در غرفه میهمان ویژه (چین) حضوری فعال داشته باشند.
در بخش ناشران عمومی ححدود ۱۴ هزار متر مربع فضا برای حضور ۹۸۸ ناشر تدارک دیده شده است که ۱۴۱هزار و ۸۶۱ عنوان کتاب را عرضه خواهند کرد.
در بخش کودک و نوجوان نیز ۲۵۱ ناشر در فضایی به وسعت حدود ۶ هزار متر مربع، ۲۴هزار و ۱۳ عنوان کتاب را عرضه می کنند. در بخش دانشگاهی نیز ۴۲۸ ناشر در فضایی بیش از شش هزار و ۲۳۵ متر مربع، ۶۰ هزار و۱۳عنوان کتاب را در سالن های کاملا مسقف زیر چادر به نمایش و فروش گذاشته اند.
در سالن‌های آموزشی نیز ۹۷ ناشر در فضای حدود سه هزار و ۲۳۱ متر مربع به ارائه ۱۷هزار و ۴۴۵ عنوان کتاب می پردازند.

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true